MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Dictat

Osiemnaście miesięcy pracy, ośmiu aktorów i czterech reżyserów z czterech europejskich krajów. Trzy spektakle w Bełchatowie i ponad dwustu zachwyconych widzów. 21 grudnia 2013 r. zakończył się międzynarodowy projekt teatralny „DICTAT”. Zakończył się u nas, w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie, chociaż kto wie, może ta historia odrodzi się jeszcze w przyszłości?

Artyści z Włoch, Rumunii, Hiszpanii i Polski w interesujący sposób opowiedzieli o dyktaturach. Główną inspiracją do stworzenia tej historii była przeszłość, historia i doświadczenia poszczególnych państw. Aktorzy i reżyserzy szukali pomysłów w każdym z wymienionych krajów, gdzie przez kilka tygodni uczestniczyli w ciężkich, ale też bardzo inspirujących i kreatywnych próbach.

W Bełchatowie mogliśmy kilka razy zobaczyć ich efekt. Spektakle poruszyły zebraną widownię, która z uwagą oglądała to, co działo się zarówno na scenie, jak i przed nią (głównie przed nią). Po spektaklu, każdego dnia, artyści musieli odpowiadać na wiele pytań związanych z przedstawieniem. To skutek zawarcia w nim wielu symbolicznych scen, ale też żywego zainteresowania publiczności dziełem Włochów, Rumunów, Hiszpanów i Polaków. Wśród dużej części widowni panowało przekonanie, że spektakl ten można i chce się obejrzeć wiele razy, aby odkrywać coraz to nowe, zawarte w poszczególnych scenach przesłania i wyjaśnienia. „DICTAT” wciąga, zadaje wiele pytań, na które widz według swoich osobistych spostrzeżeń próbuje odpowiedzieć.

1 lipca 2012 roku -  to oficjalna data rozpoczęcia realizacji projektu realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury wspólnie z partnerami z Włoch, Rumunii i Hiszpanii. Liderem projektu był Teatro Magro z Mantui, który otrzymał na realizację projektu grant w ramach najbardziej znaczącego  programu realizowanego przez Unię Europejską „Kultura 2007-2013”.

W ramach projektu realizowany był cykl działań, które zostały zainicjowane spotkaniem w Mantui w dniach 4-6.07.2012r. W spotkaniu tym wzięli udział Ewa Młynarczyk, dyrektor MCK oraz wice-starosta Marek Jasiński, historyk, który w projekcie odpowiedzialny jest za jego stronę historyczną. Podczas tego spotkania, które było pierwszym spotkaniem partnerów,  zostało podpisane porozumienie, ustalono sposób komunikowania oraz monitoringu prowadzonych działań.

Pierwszy spektakl został wystawiony we wrześniu w Mantui. Następnie był on pokazany w drugiej połowie września w Grenadzie, na początku grudnia w Bukareszcie i 20 grudnia w Bełchatowie. Bełchatów był również gospodarzem ostatniego spotkania podsumowującego projekt, którego realizacja zakończyła się 31 grudnia 2013.

W realizację projektu zaangażowanych było bardzo wiele osób. Oprócz pracowników MCK były to również osoby pozyskane do jego realizacji spoza Centrum, takie jak wspomniany już wyżej Marek Jasiński, Radosław Garncarek - aktor, performer i reżyser, absolwent łódzkiej szkoły filmowej, bełchatowianin obecnie związany z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu, Marta Krawczyk - aktorka i wokalistka, absolwentka krakowskiej Akademii Teatralnej, bełchatowianka występująca obecnie w musicalach wystawianych w teatrach w Gliwicach i Słupsku oraz Katarzyna Paradecka - również bełchatowianka, obecnie mieszkająca w Londynie, aktorka, absolwentka wydziału lalkarskiego krakowskiej Akademii Teatralnej we Wrocławiu. Również swoją współpracę przy projekcie zadeklarowało Muzeum Regionalne oraz Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Realizacja projektu w ramach programu „Kultura 2007-2013” była pierwszym tego rodzaju doświadczeniem i z pewnością dużym wyzwaniem dla Miejskiego Centrum Kultury. Była to jednak również ogromna szansa nie tylko na zdobycie nowych doświadczeń, ale także na zabranie głosu w bardzo ważnej debacie, jaka toczy się cały czas w Europie na temat różnych form dyktatur, faszystowskiej i komunistycznej oraz sposobu uporania się z ich historycznym dziedzictwem.

Oficjalna strona projektu www.dictat.eu
 

 

 


 

Organizator

Miasto Bełchatów