MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Wokół nas”

Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Wokół nas”, który odbędzie się 5 marca br. o godzinie 18:00 w Galerii MCK.

„Wokół nas” to przegląd twórczości artystów, których drogi zetknęły się podczas studiów podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na kierunku „Tworzenie dzieł malarskich i rysunkowych”. Wspólna pasja, chęć rozwoju i realizacja własnych marzeń stały się siłą, która nie tylko zjednoczyła grupę ludzi, ale przede wszystkim otworzyła ich wnętrza, głowy i umysły. Tchnięci przez profesorów z akademii sporą garścią wiedzy, doświadczenia, twórczej kreacji i wiary we własne możliwości rozpoczęli artystyczną drogę, która dla większości stała się naturalnym uzupełnieniem dotychczasowych zmagań, poszerzając horyzonty i dając siłę w sięganiu coraz wyżej.

Prezentowane na wystawie prace są efektem tych działań, będąc jednocześnie przeglądem różnych technik, kierunków i wrażliwości. Otaczający nas świat przedstawiony na obrazach ukazuje niebywałą wręcz różnorodność, która jest dowodem na niezliczoną możliwość interpretacji tego, co nas otacza i przy okazji uświadamia, jak wiele ma do zaoferowania człowiek w najpiękniejszej dziedzinie działalności jaką jest sztuka.

Poniżej zamieszczamy kilka słów od artystów, których prace zostaną zaprezentowane na wystawie.

Andrzej Iwańczyk-Siestrzeńcewicz

Maluję głównie farbami olejnymi i akrylowymi, ale w ostatnim czasie eksperymentuję również z naturalnymi ekologicznymi barwnikami, wywarami z warzyw i owoców. Kilka moich ostatnich prac zostało wykonanych właśnie tymi mediami. Powstały one podczas mojej podróży do Wietnamu. Inspirowała mnie złożoność i wielopoziomowość kontrastów, a także podobieństw kulturowych i przyrodniczych. Tworzę również instalacje artystyczne syntetyzujące sztukę. Często wykorzystuję w nich istniejące już materiały, którym nadaję inny wymiar i znaczenie. Staram się docierać do odbiorców poprzez różne sposoby i poziomy oddziaływania wizualnego. Kontynuuję tradycje artystyczne moich przodków - mojego pradziadka, wileńskiego malarza Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza, mojego dziadka Antoniego oraz wuja Zbigniewa Siestrzeńcewicza.

Joanna Kutera

W sztuce interesują mnie emocje - i jako odbiorcę i twórcę. Bo sztuka powinna je wzbudzać, wtedy ma sens. WSZYSTKO może być ich nośnikiem - każdy motyw, moment, wrażenie.. Trzeba  je tylko „uchwycić”… I tego szukam - w twórczości innych i swojej. Zajmuję się głównie malarstwem olejnym i rzeźbą.

Grażyna Stanisławska

Fascynuje mnie bogactwo natury – jej różnorodność, piękno i moc, a także ulotność, przemijanie i odradzanie oraz jedność. Lubię bawić się kolorami. Na moich obrazach królują kwiaty, drzewa, ptaki, a także krajobrazy gór, morza, pól. Rysuję także portrety, głównie węglem. Poza malowaniem i fotografią wyplatam ze sznurków torebki oraz zdobię pudełka i inne przedmioty metodą decoupage. Niezależnie od tego, co tworzę i w jakiej technice, proces tworzenia jest dla mnie medytacją, poznawaniem siebie i poszukiwaniem wewnętrznej harmonii. Na wystawie w MCK Bełchatów prezentuję kilka prac drzew i lasu oraz gór widzianych moimi oczami, a wyrażonych w technice suchych pasteli oraz akwareli. Część moich prac malarskich oraz fotograficznych można także obejrzeć na stronie gra-art.pl

Magdalena Mamińska

Odkąd pamiętam sztuka była mi bliska, ale do realizowania się w niej dojrzewałam ponad
30 lat. W moim malarstwie prezentuję wizje, które od zawsze mi towarzyszą. Ich interpretacja jest dla mnie twórczym procesem, który jednocześnie uwalnia emocje życia codziennego. Dzięki temu sztuka staje się nie tylko kreacją, ale także formą terapii. Zajęcia na akademii uświadomiły mi, jak bardzo mi tego brakowało i otworzyły na zupełnie nowe artystyczne doznania. Przy okazji poznałam wspaniałych ludzi będących na podobnym poziomie wrażliwości. I tak rozpoczęłam zupełnie nowy rozdział w swoim życiu przepełniony poszukiwaniem inspiracji, akceptacją oraz niebywałym samorozwojem.

Dominik Orzeł

Na co dzień moim narzędziem pracy jest komputer. Zimny ekran, klawiatura i myszka. Jestem architektem i po prostu projektuję budynki. Od zawsze jednak moją wyobraźnię zajmowały kolory i formy bardziej naturalne. Stąd wzięło się moje malarstwo i Studia Podyplomowe na ASP w Łodzi. Obecnie pociąga mnie las. Dom nieoczywisty i naturalny. Drzewa, cienie i leśne ścieżki. Malując często się zatracam i finalnie nie jestem zadowolony z efektu. Zamalowuję to co powstało i próbuję od nowa.

Przemysław Rybiński

W dzisiejszych niezwykłych, pędzących czasach obcowanie ze sztuką oraz tworzenie daje możliwość intymnego, pogłębionego kontaktu ze sobą, ukierunkowuje i wzmacnia wektor poszukiwań raczej w głąb niż na zewnątrz, odrywa od pędu codzienności, co pozwala spojrzeć z dystansem, nową perspektywą na zmieniającą się rzeczywistość, jak też z pewną ironią.

Inspirację do swojej twórczości czerpię z własnych zainteresowań, w których czołowe miejsce zajmują psychologia, literatura, przyroda, a także wymiar społeczno – polityczny i kulturalny międzywojnia oraz współczesności.

Karolina Sobierajska

Malarstwem olejnym i akrylowym zajmuję się od trzech lat. Prace, które tworzę mają swój początek w świecie, który nas otacza. Z obserwowanego otoczenia wybieram elementy, które warto dokładnie zaprezentować w obrazach, a które powinny zadawać pytania. Moją największą inspiracją jest natura, gdyż jest zmienna i nieoczywista. Dzięki temu mój proces twórczy staje się dynamiczny i fascynujący.

Marzena Stefanków

Od najmłodszych lat interesuję się sztuką, a moja pasja do malarstwa rozwijała się równolegle z fascynacją przyrodą. Kocham obserwować świat wokół siebie i oddawać jego piękno na płótnie. Moje prace często odzwierciedlają tę miłość do natury, wprowadzając widza w krainę barw i form, które mogą być czasem subtelne i delikatne, a innym razem dynamiczne i ekspresyjne.Główne techniki malarskie, jakie stosuję to akwarela i olej. Używam ich zgodnie z tematem i emocjami, jakie chcę przekazać za pomocą moich obrazów. Akwarela pozwala mi na subtelne gradacje kolorów i delikatne przejścia, podczas gdy olej daje mi większą swobodę w kreowaniu tekstury i głębi. Poza malowaniem prowadzę również własną pracownię ceramiczną, gdzie eksperymentuję z formą i różnymi technikami, tworząc unikatowe przedmioty łączące w sobie funkcjonalność z artystycznym wyrazem. Jestem otwarta na nowe wyzwania i inspiracje. Dążę do doskonalenia swojego rzemiosła i poszukiwania nowych dróg wyrazu artystycznego.

Romualda Tarasiuk

Tworzę w różnych technikach: obrazy na płótnie, ceramika, pastele, grafika. Lubię eksperymentować. Aktualnie zafascynowana jestem akwarelą. Jest to niełatwa technika. Wymaga szybkich reakcji, zdecydowania, jest jednocześnie subtelna, delikatna i lekka. Tematy moich prac wynikają z osobistego zamiłowania do natury, piękna przyrody. To z niej głównie czerpię inspiracje. Moje prace znaleźć można między innymi w prywatnych kolekcjach w Polsce i na świecie.

Organizator

Miasto Bełchatów