MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury, koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Wystawy „W tę i z powrotem – pokusa wolności” oraz „Symbol systemu”

Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie wraz z Bełchatowskim Towarzystwem Fotograficznym zapraszają na wernisaż dwóch wyjątkowych wystaw, który odbędzie się 12 listopada o godzinie 17:00 w Galerii „Na piętrze” budynku MCK PGE Giganty Mocy.

Pierwszą z prezentowanych ekspozycji jest wystawa pod tytułem „W tę i z powrotem – pokusa wolności” autorstwa Katarzyny Pawelec; obejrzymy jej prace wykonane podczas rajdu konnego oraz prace zainspirowane wystawionym niedawno na deskach sali teatralno-widowiskowej PGE Gigantów Mocy spektaklem pt. „Koniec końców koniec”. Te dwa wydarzenia, na pozór odległe, Autorka spina w jedną pokrewną przestrzeń, w której główną rolę gra żywioł ruchu; dynamika i swoboda ciała – tak ludzkiego, jak i zwierzęcego.

Autorka jest członkiem Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego. O swojej fotografii mówi tak: " Moja fotografia ewoluuje i zmierza w coraz to nowsze rejony i zmienną estetykę, która zawsze jednak pozostaje we wręcz teatralnej dramaturgii z malarskim rysem. Wszelkie upodobnienia do znanych pędzli malarzy jest i przypadkowa i zamierzona zarazem. Intrygujące kadry tworzę z bieżących i ostatnich fotograficznych plenerów, łączę w ekspozycję z kadrami sprzed lat, a bogate pokłady materiału sprzyjają intuicyjnemu powstawaniu nowych prac.

Druga z prezentowanych wystaw, zrealizowana w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, nosi tytuł „Symbol systemu”. Jest to zbiór fotografii Alicji Przybyszowskiej, uznanej i wielokrotnie nagradzanej artystki, która podejmuje trudną próbę zmierzenia się z architektoniczną spuścizną epoki komunizmu. Komunistyczne budowle przetwarza w struktury nierealne, modernistyczne;   świadoma ich bolesnej asocjacji w zbiorowej jaźni, mierzy się z ich piętnem bardziej w sferze mentalnej i psychicznej, niż estetycznej.

O Autorce

Urodzona w Nowym Sączu, gdzie nadal mieszka i czerpie inspiracje do swojej twórczości. Studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Członkini Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców od 2016 roku, a od roku 2019 członek kapituły. Autorka piętnastu wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Swoje prace poddaje konfrontacjom na konkursach fotograficznych w Polsce i na całym świecie, zdobywając ponad 100 prestiżowych nagród. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury na 2021 r. W 2021 roku uzyskała tytuł Excellence FIAP Silver (EFIAP/s) nadawany przez Fèderation Internationale de I`Art. Photographique (FIAP) w Luxemburgu. Odznaczona Medalami: „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości (1918-2018) przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskie oraz odznaczona Srebrnym Medalem „Za Fotograficzną Twórczość” przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 25-lecia. Laureatka III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Zajmuje się fotografią konceptualną, szeroko pojętym pejzażem, fotografią socjologiczną i podróżniczą. Pracuje głównie w technice cyfrowej. Prace jej były publikowane w czasopismach branżowych oraz wielu katalogach pokonkursowych. Ponadto fotografie jej trafiły też jako artystyczne dziedzictwo FIAP oraz do kolekcji prywatnych w kraju i zagranicą. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat przekazuje podczas różnego rodzaju paneli dyskusyjnych, spotkań, warsztatów oraz jako wykładowca.

Dla miłośników fotografii będzie to prawdziwa uczta fotograficzna. Dwie Autorki będą mogły zaprezentować przed Państwem tak różne w swoim przekazie prace. Serdecznie zapraszamy.

 

Organizator

Miasto Bełchatów