MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury, koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Slam poetycki i spotkanie z poetką - zmiana terminu

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym mając na uwadze Państwa dobro oraz zdrowie podjęliśmy decyzję o odwołaniu Slamu poetyckiego.
Szczegółowe informacje o nowym terminie wydarzenia wkrótce.

Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na Slam poetycki oraz spotkanie z poetką - Anną Mochalską. Wydarzenie odbędzie się 26 marca o godzinie 18:00, w sali koncertowej MCK.

W tym roku po raz czwarty z rzędu będziemy uroczyście obchodzić Światowy Dzień Poezji. Choć ten niezwykły dzień przypada na 21 marca, my będziemy świętować  go 26 marca. Tym razem naszym gościem specjalnym, który spotka się z bełchatowskimi miłośnikami poezji, będzie kobieta-Poetka, Anna Mochalska. Po spotkaniu z nią odbędzie się, jak nasza tradycja każe, slam poetycki.

Slam to nietypowy konkurs poetów, gdzie o zwycięstwie decyduje publiczność. Podczas konkursu, poeci sami prezentują swoje wiersze, czytając je lub recytując do mikrofonu.
Bełchatowski slam będzie się składał z trzech rund. W pierwszej – poeci zostaną ocenieni przez kilka przypadkowych osób z publiczności. Czterej poeci, którzy zdobędą najwyższą ilość punktów, przejdą do półfinału. W półfinale dobrani poprzez losowanie w dwie pary poeci zaprezentują kolejne swoje wiersze, a o wejściu do finału zadecyduje publiczność, która głosować będzie klaskaniem, tupaniem, skandowaniem oraz wykrzykując imię swojego faworyta. Zwycięzcą zostanie ten poeta, który zasłuży na najgłośniejszy aplauz.

Podczas pierwszych bełchatowskich slamów reakcja publiczności na wiersz każdego z wykonawców następowała bezpośrednio po przeczytaniu przez niego wiersza. Od ubiegłego roku zasady naszego slamu są trochę inne (sprawiedliwsze) – publiczność może zareagować na poszczególne wiersze dopiero, gdy swoje teksty zaprezentuje kilku poetów (w początkowej fazie konkursu), a następnie dwóch poetów (w półfinale i finale).  

Aby wziąć udział w slamie, należy przygotować trzy wiersze, jednak warto mieć w zapasie jeszcze jakieś swoje utwory (na wypadek, gdyby konieczna była tzw. dogrywka) i zgłosić swój występ za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres onlydraska@o2.pl. W mejlu prosimy zawrzeć krótką notkę na swój temat ― kilka słów autocharakterystyki. Uwaga, ilość uczestników pojedynku ograniczona. Nagrodą dla zwycięzcy bełchatowskiego slamu będzie 100 zł.

Tych zaś, którzy podczas slamu mają ochotę odegrać rolę nietypowego jury, czyli publiczność, zapraszamy gorąco ― „Przyjdź pokrzyczeć na poetów!”.

Przybyli na spotkanie z Poetką i slam będą mogli, jak co roku, napić się dobrej kawy i poczęstować ciasteczkiem, co również nie jest bez znaczenia i współtworzy niezapomnianą atmosferę wydarzenia.

Anna Mochalska to Poetka młoda (urodziła się w roku 1992), ale już mogąca się pochwalić niemałymi osiągnięciami. Była nominowana w Konkursie im. Klemensa Janickiego w roku 2017 za projekt swego ostatniego tomu poetyckiego pt. Same głosy, a w roku 2017 została finalistką projektu wrocławskiego Biura Literackiego „Po debiucie”. W roku 2019 nominowano ją do Orfeusza – Nagrody Poetcykiej im. K. I. Gałczyńskiego za wyżej wymieniony tom. Dotychczas wydała trzy książki poetyckie. Oprócz wspomnianych już Samych głosów, które ukazały się w roku 2018 w Wydawnictwie Kwadratura (działającym przy Łódzkim Domu Kultury), wydała arkusz poetycki pt. Okno na świat w roku 2012 oraz Syndrom obcej ręki w roku 2014. Anna Mochalska studiowała filologię polską na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W tym mieście mieszka. Podobno od najmłodszych lat interesowała się literaturą. Pisze nie tylko wiersze, ale i teksty krytycznoliterackie. Publikowała  między innymi w „Salonie Literackim”, „Wakacie”, „Twórczości”, „Nowym Napisie”.

Slam
To połączenie twórczości słownej i performance'u. Podczas slamu poeta ma możliwość bezpośredniego skonfrontowania swojej twórczości z odbiorcą, przekonania się, jakie emocje wzbudza jego wiersz, a także sposób jego przedstawienia. Dzieje się tak, ponieważ wspomniany odbiorca, czyli publiczność, ma prawo reagować bardzo żywiołowo na przekaz ze sceny ― nie tylko klaskać, ale i tupać, krzyczeć, gwizdać, buczeć ― to ostatnie jeśli wiersz się nie podoba. Hasło-zaproszenie na slam poetycki brzmi: "Przyjdź pokrzyczeć na poetów!".

Ideą slamu jest przybliżenie poezji szerokim rzeszom odbiorców, "przeciwstawienie się" - jak pisze Agata Kołodziej we wstępie publikacji poświęconej slamowi w Polsce - "snobistycznej izolacji poezji od większości ludzi", nie bez powodu slamy odbywają się najczęściej w klubach, kawiarniach, pubach, angażując przypadkowych widzów.

Wstęp wolny.

Organizator

Miasto Bełchatów