MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury, koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Koncert na Ludową Nutę

Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na „Koncert na Ludową Nutę”, który odbędzie się 07.03.2020r. o godzinie 17:00 w sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy.

Folklor, muzyka i taniec to dziedzictwo kultury ludowej. Podczas tego wyjątkowego koncertu będziecie mogli poznać tańce, pieśni narodowe i regionalne, a także poczuć kulturę ludową. Na scenie sali teatralno-widowiskowej zaprezentują się trzy formacje: Grupa folklorystyczna Rajka, Zespół Pieśni Tańca Ziemia Sędziejowicka oraz Bałdrzychowianie.

Bezpłatne wejściówki będą dostępne do odbioru dziś, tj. 24.02.2020r. od godziny 16:00 w kasie Kina KULTURA.

Zapraszamy!

Rajka:

Grupa Folklorystyczna "Rajka”, jedyna taka grupa w regionie bełchatowskim,  rozpoczęła działalność przy Miejskim Centrum Kultury w styczniu 2004 r. To wtedy właśnie kilkoro dorosłych zapaleńców, pod czujnym okiem instruktora Jacka Lewandowskiego, rozpoczęło żmudną naukę tańca ludowego. Zespół tworzy 6 - osobowa kapela i 25 tancerzy. Nazwa grupy nawiązuje do gatunku rajskiej jabłoni i do herbu Bełchatowa. Ma za sobą występy w kraju i za granicą w ramach wymiany z miastami partnerskimi Bełchatowa: francuskim Aubergenville, Taurogami na Litwe, Csongradem  na Węgrzech. Z konkursów folklorystycznych przywiozła kilka nagród i wyróżnień. 17-18  listopada 2017 r. wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Vaikščiuo puova po dvara" w Taurogach na Litwie. Zaprezentowało się na nim kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych nie tylko z Litwy, ale też z Łotwy, Estonii oraz  Polski, które przedstawiły bogaty program artystyczny oparty na tańcach narodowych i pieśniach ludowych. Folklor jest tam hołubiony, jest ważną częścią narodowej tożsamości i kultury. Rajka była w 2019  roku w Egerze na Węgrzech na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystyczny a nawet w Serbii, gdzie ma kontakty z tamtejszymi zespołami młodzieżowymi. Zaprezentowała się również na festiwalu w Szydłowcu. ,,Rajka’’ występuje też na miejskich uroczystościach. Śpiewała i tańczyła na ostatnich 40,  jubileuszowych Dniach Bełchatowa.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka”:

Działa od stycznia 2004 roku. Składa się z byłych tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Sędziejowiczanie”. Opiekę nad zespołem sprawuje Gminny Ośrodek Kultury. Jego kierownikiem i choreografem jest Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziejowicach – Grzegorz Brożyński, zaś akompaniatorem Sylwester Kijański – kierownik Kapeli Ludowej „Grabianie”, która przygrywa zespołowi, w programie  zespół prezentuje tańce narodowe: polonez, mazur i krakowiak, tańce salonowe – walc, tańce regionu łowickiego i sieradzkiego, regionu rzeszowskiego i podregionu przeworskiego oraz regionu lubelskiego. Ziemia Sędziejowicka posiada stroje: Księstwa Warszawskiego, łowickie, sieradzkie letnie, rzeszowskie, lubelskie. Zespół koncertuje na terenie całego kraju jak i poza jego granicami. Był uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Szederinda” w Eger na Węgrzech oraz Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Egirdir w Turcji.

Bałdrzychowianie:

W 2007r. z inicjatywy Teresy Sosnowskiej i Janusza Dudy powstał Zespół Ludowy Bałdrzychowianie i Kapela Bałdrzychowiacy, który działa w ramach Stowarzyszenia Przyjaciół Bałdrzychowa. Instruktorem i choreografem zespołu jest Grzegorz Brożynski, a instruktorem muzyki Sylwester Kijański. Zespół liczy 30 osób, a jego członkami są mieszkańcy Bałdrzychowa i okolic, którzy swój czas wolny poświęcają muzyce, pieśniom i tańcom ludowym. Jest to jedyny tańczący zespół w powiecie poddębickim.  W czasie 12 lat istnienia Bałdrzychowianie wraz z kapelą występowali ponad 150 razy. Reprezentowali region poddębicki w kraju i poza jego granicami m. in. na Węgrzech, Słowacji, Litwie, w Serbii. W 2017r. brali udział w międzynarodowym festiwalu EUROPADA w Finlandii wśród 320 zespołów z całej Europy. W lipcu 2019 roku ponownie uczestniczyli w festiwalu EUROPADA tym razem w Frankenberg w Niemczech

 

Organizator

Miasto Bełchatów