Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników.
Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Kolorowa Lokomotywa po raz kolejny wyruszyła w Łódzkie!

Po raz kolejny w region wyruszyła "Kolorowa Lokomotywa – Na zielonym szlaku 2019 – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”. To już 7. edycja projektu, którego organizatorem jest Łódzki Dom Kultury.

Zadaniem projektu jest połączenie warsztatów artystycznych z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. Działania warsztatowe mają za zadanie edukować i pobudzić w młodych ludziach potrzebę zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcić postawy proekologiczne, obudzić w odbiorcach indywidualną odpowiedzialność za stan środowiska. W oparciu o kształtowaną świadomość ekologiczną uczestnicy zostaną ukierunkowani na obudzenie talentów i pasji w działaniach artystycznych inspirowanych przyrodą regionu. Dodatkowo projekt ukierunkowany jest na promocję walorów przyrodniczych regionu na teranie 7 Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Odbiorcy projektu edukowani będą z tradycji, potencjału i możliwości jakie płyną z materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu łódzkiego bazującego na plonach ziemi. Tworzone artefakty artystyczne będą stricte ekologiczne, warsztaty realizowane bowiem będą przede wszystkim poprzez zużycie materiałów naturalnych oraz wtórnych.

W roku 2019 uczestnikami projektu będą dzieci w wieku 7-12 lat z 14 miast województwa łódzkiego: Bełchatowa, Radomska, Zelowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna, Wielunia, Sieradza, Zduńskiej Woli, Koluszek, Sulejowa, Skierniewic, Tuszyna i Łodzi.

W ramach projektu odbędą się trzy typy spotkań ekologiczno-artystycznych:

- warsztaty ekologiczno-artystyczne w 14 miejscowościach odbędzie się warsztat pn. "Kupuj odpowiedzialnie”, czyli warsztat poświęcony ekologicznym zakupom. W trakcie zajęć uczestnicy wspólnie wykonają piramidę odpowiedzialnych zakupów, poznają ekoznaki, obejrzą bajkę kamishibai o produkowaniu żywności co będzie impulsem do umówienia zagadnienia marnowania żywności, a także uczestnicy poznają pojęcie foodmiles. Na zakończenie warsztatu każde dziecko ozdobi własną bawełnianą torbę na zakupy.

- wycieczki ekologicznych do 7 Parków Krajobrazowych w województwie, podczas których odbędą się w plenerze: warsztaty fotograficzne, plastyczne z wykorzystaniem elementów przyrody, budowy karmników do ptaków oraz warsztaty las w słoiku. Poza tym dzieci w towarzystwie pracowników ZPKWŁ obejrzą lokalną przyrodę oraz wezmą udział w grze terenowej.  

- wizyta w Leśnej Osadzie Ekologicznej w Kole podczas której uczestnicy wezmą udział w wybranej ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej "Las-wydma-torfowisko” bądź "Z Koła do rezerwatu Meszcze i drzew pomnikowych”.

Przygotowane zostały również dla dzieci warsztaty "Śladami zwierząt", dzięki którym dzieci poznają zwyczaje lisa, wilka, dzika, zająca borsuka i sarny. Dowiedzą się gdzie najbardziej lubią mieszkać, co jeść, kiedy rodzą się ich dzieci, jak spędzają zimę, czy są samotnikami czy preferują duże rodziny. Uczestnicy wykonają maski zwierząt i odegrają scenki pokazujące jakie niebezpieczeństwa czekają na zwierzęta w lesie. Dzieci będą tropić zwierzęta i samemu zostawiać ślady w piasku. Podejmiemy próbę nagrania filmików o zwierzętach (coś dla początkujących youtuberów), a na zakończenie każdy stworzy swój własny kieszonkowy atlas tropów.

Ponadto uczestnicy będą brać udział w 4 konkursach tematycznych, które podsumowane zostaną na wystawie finałowej w Łódzkim Domu Kultury:

  • Konkurs fotograficzny pn. "Natura w obiektywie”
  • Konkurs plastyczny pn. "Naturą malowane”
  • Konkurs rękodzielniczy pn. "Natura jest eko”
  • Konkurs ekologiczny pn. "Mini ekosystem”

Partnerami projektu są: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Łódzki oraz Leśna Osada Edukacyjna w Kole.

Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

Organizator

Miasto Bełchatów