Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników.
Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Premiery grupy BAT-Teatrinka oraz BAT-Scena Dorosłych

Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na premierowe spektakle grupy BAT – Teatrinka oraz Bat – Scena Dorosłych, które odbędą się 9 czerwca, w sali teatralno – widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy. Wstęp wolny.

Sezon premier rozpoczęty! Aktorzy z działających w MCK grup teatralnych, przygotowali nowe spektakle, które już niebawem pokażą bełchatowskiej publiczności! Jako pierwsza (16:00), na deski wyjdzie Grupa BAT – Teatrinka, która zaprezentuje „Cyrkowe przedstawienie” – spektakl, gdzie magia teatru przeplata się z magią cyrku a zwierzęta mówią ludzkim głosem.

Od godziny 19:00, scena będzie z kolei należeć do grupy BAT – Scena Dorosłych. Aktorzy po raz pierwszy przedstawią spektakl, pt. „Męczeństwo Piotra Ohey`A”. Sztuka przeznaczona jest dla młodzieży oraz osób dorosłych.

Wstęp na oba spektakle jest wolny.

 „Męczeństwo Piotra Ohey`A”
„Farsę w trzech częściach”, w której tygrys nieoczekiwanie pojawia się w łazience mieszkania przeciętnej polskiej rodziny, Mrożek opublikował w 1959 roku. Była to druga sztuka w dorobku niespełna 30-letniego autora. Przyniosła mu drugą nagrodę w konkursie na najlepszy  scenariuszy dla Teatru Telewizji.  Magazyn „Radio i Telewizja” tak anonsował Męczeństwo: „Rodzinka, jakich wiele – tacy Ma­tysiakowie czy inni Kowalscy. Mieszkanie dalekie od nowocze­sności (…)  Tata zasłonięty gazetą, mama, która musi pogde­rać, by dać do zrozumienia, że do wyższych celów, a nie do ta­kiej jałowej egzystencji, jest przeznaczona (…)  Aha, jest jeszcze i łazienka, najważniejsza, bo właśnie ona stanie się areną dziejowych wydarzeń. Za chwilę: Urzędnik przyniesie oficjalne zawiadomie­nie o obecności tygrysa w łazien­ce państwa Ohey’ów”. W konsekwencji pana domu niepokoją, naruszając jego prywatność, wspomniany Urzędnik, a ponadto Poborca podatkowy, Sekretarz protokołu dyplomatycznego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych planujący urządzenie dla maharadży polowania na dzikiego zwierza, Naukowiec zamierzający prowadzić badania, Nauczyciel z grupą uczniów i Szef trupy cyrkowej. Ci wszyscy reprezentanci instytucji społecznych i organów państwowych domagają się od Piotra Ohey’a poświęcenia. Chcą, żeby stanął oko w oko z gnieżdżącym się rzekomo w jego łazience ludojadem. Nieprzypadkowo do ostatecznej konfrontacji z tygrysem popycha Ohey’a Stary Myśliwy z Syberii. Całość dramatu pełna jest typowych dla stylu autora groteskowych zdarzeń, w ostateczności doprowadzających do zaskakującego finału.

Reżyseria: Krzysztof Zygma
Występują:
PIOTR OHEY: Adam Stusio
OHEY’OWA:  Anna Staśkiewicz
CÓRKA/GŁOS:  Marzena Klima
URZĘDNIK: Tomasz Przybylski
POBORCA:  Lucyna Hałaszkiewicz
NAUKOWIEC:  Sławomir Chmiel
SZEF TRUPY: Joanna Drzazga
SEKRETARZ PROTOKOŁU: Katarzyna Brylska
NAUCZYCIELKA: Agnieszka Władziewicz
STARY MYŚLIWY: Sylwester Hałaszkiewicz

Premiera: 09.06.2018


 

Organizator

Miasto Bełchatów