MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Zwycięzcą zespół Nie Pamiętam

6 maja odbył się I Bełchatowski Przegląd Zespołów Rockowych „Rock To The Top”. Jego uczestnikami mogły być zespoły występujące amatorsko, niezwiązane kontraktem
z profesjonalną wytwórnią płytową, wykonujące własne utwory autorskie na żywo. Członkiem zespołu może być wyłącznie osoba pełnoletnia. Do przeglądu zgłosiło się 15 zespołów. W drodze preselekcji wyłonionych zostało 8, które miały przywilej zaprezentowania ,,na żywo’’ swej twórczości. Były to:

1. Claustrophonic

2. Beware

3. Mantra - band

4. UtopiaOfficial

5. Nie Pamiętam

6. Vademecum

7. Aktywni

8. EASY

W jury zasiedli: wokalista zespołu Róże Europy Piotr Klatt, Piotr Gorzelak wokalista zespołu Thrudy oraz Michał Stempczyński – instruktor nauki gry na gitarze klasycznej i elektrycznej w MCK Bełchatów, gitarzysta zespołu Thrudy.

Zwycięzcą został zespół Nie Pamiętam, którego będziemy mogli posłuchać podczas tegorocznych 42. Dni Bełchatowa. Drugie miejsce i występ na scenie letniej MCK podczas Open Stage zdobył Claustrophonic. Na trzecim miejscu uplasowali się muzycy z Vademecum - oni również wystąpią na scenie letniej MCK podczas Open Stage. Wyróżnienia otrzymały  zespoły Easy oraz Mantra. Ten ostatni, to bełchatowski zespół.

Biorący udział w przeglądzie muzycy byli zaskoczeni poziomem organizacji. Młode zespoły mają tę trudność, że wszystkie większe koncerty są zarezerwowane dla znanych i rozpoznawalnych. Po pandemii wiele klubów, w których mogły występować zostało zamkniętych. Trudno im znaleźć miejsce do grania.  

Jak mówi Michał Stempczyński, instruktor ds. animacji i imprez, przegląd był dedykowany zespołom, które chciały zaprezentować swoją twórczość szerszej publiczności. Mogły przy tym się zmierzyć z profesjonalną sceną, nagłośnieniem, całą techniką sceniczną, której opanowanie łatwe nie jest. Występ na takiej scenie to dla zespołów cenne doświadczenie. Trzeba im więc było zapewnić przestrzeń, możliwość zagrania. Mogli także poznać wiele innych parających się rockiem osób, zespoły, wysłuchać ich kompozycji. Warunek był jeden: wykonanie własnych, autorskich kawałków. Nie coverów. Była też możliwość większego zaangażowania, pokazania tego, co robią.

Zespoły, które zajęły ,,miejsca na podium’’ lub zostały wyróżnione pojawią się na bełchatowskich scenach jeszcze raz już w czerwcu. Nie Pamiętam, który zajął pierwsze miejsce na I Bełchatowskim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rock To The Top” wystąpi przed gwiazdą wieczoru podczas trzeciego dnia święta miasta 25 czerwca 2023 roku. Zespoły, które zajęły drugie i trzecie miejsce: Claustrophonic oraz Vademecum, wystąpią w lipcu i sierpniu na scenie letniej podczas edycji imprezy Open Stage MCK. Będą mogli  zrealizować swój autorski materiał w studio nagrań oraz nagrody pieniężne.

Wydarzenie uświetnił koncert zespołu Róże Europy. Zespół założył 13 grudnia 1983 roku, wieczorem, we wtorek, w trolejbusie linii Piaseczno – Warszawa, Piotr Klatt grający wcześniej w Lizakach Policyjnych i Lalkach Kaliguli (wokalista, gitarzysta, autor tekstów, dziennikarz muzyczny Telewizji Polskiej, Programu 3 Polskiego Radia i Radia Dla Ciebie). Obecnie zespół tworzą: Piotr Klatt, Bartek „Bartass” – Dębicki, Grzegorz Korybalski oraz Sebastian Górski. Róże Europy tworzą muzykę pełną autentyczności i uniwersalnego wielopokoleniowego przesłania. To lokomotywa szalonej muzyki połączona z rockową energią. Tak jest wszędzie, gdzie grają. Lubią grać, a publiczność lubi się z nimi bawić. Ich  największe przeboje to: „Jedwab”, „Rock’n’rollowców” czy „Kontestatorzy’’ .

**

Mecenasem Kultury jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Partnerem I Bełchatowskiego Przeglądu Zespołów Rockowych „Rock To The Top” jest EBE Pizzeria.

A.Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów