MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury, koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Portret Królowej

Historia Elżbiety II to opowieść o pozornie nieosiągalnej kobiecie, która z akceptacji przeznaczenia i ze służby koronie uczyniła podstawę swojego wizerunku i największą wartość, a także tarczę chroniącą ją przed wścibskimi spojrzeniami. Jedynym wyjątkiem była fotografia, okno do jej życia, gdzie Królowa, posłuszna prawom oświetlenia i poleceniom portrecisty, odsłaniała się na krótką, ulotną chwilę. W pierwszą rocznicę jej śmierci na ekrany kin wchodzi film ukazujący historię ikonicznej monarchini z zupełnie nowej perspektywy: poprzez najbardziej intymne, niesamowite i rewolucyjne fotograficzne portrety. ,,Portret Królowej" to film dokumentalny, który nie tylko przedstawia długie panowanie Elżbiety II, ale także pokazuje, jak fotografia, pozornie "niema" sztuka, oddała jej wyjątkowy hołd, tworząc obszerny album, unikalny na świecie ze względu na swoją różnorodność, intensywność i bogactwo.

Ponad siedemdziesiąt lat panowania zostało zbadanych – dyskretnie – przez obiektywy niesamowitych fotografów. Od pierwszych portretów w prostym, niewinnym stylu Marcusa Adamsa, po bardziej formalne wyrafinowanie Cecila Beatona i Tony'ego Armstronga-Jonesa, po prace współczesnych mistrzów fotografii Briana Arisa, Jasona Bella, Juliana Caldera, Davida Montgomery’ego, Johna Swannella i Chrisa Levine’a

Portret Królowej to dokument, którego reżyserem jest Fabrizio Ferri, również autor zdjęć. Film oparty jest na książce Elżbieta II. Portret królowej napisanej przez Paolę Calvetti, która jest też autorką scenariusza.

 

Organizator

Miasto Bełchatów