MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury, koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Jak wakacje, to warsztaty

Wakacyjne warsztaty są od lat dumą Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie. Dzięki udziałowi w wakacyjnych zajęciach dzieciaki nie tylko się nie nudzą się, lecz przeżywają z plastyką, teatrem, tańcem i muzyką wspaniałe, letnie przygody. Dowodem na to, jak fajne to zajęcia są zdjęcia z ubiegłorocznych warsztatów, które tutaj publikujemy.

Tegoroczna wakacyjna przygoda z MCK rozpocznie się 6 lipca warsztatami teatralnymi ,,Lalka w kadrze’’ dla dzieci od 7. roku życia. Zajęcia będą trwały do końca tego tygodnia. Będzie to zabawa w teatr, dzięki której uczestnicy poznają go od środka,  łącznie z savoir vivrem w teatrze . Dzieci zaprojektują lalkę, którą będą animować. Będą scenarzystami, reżyserami i aktorami. Za pomocą uaktywnionych warsztatami rąk pokażą emocje swoich bohaterów. - Myślę, że sobie świetnie poradzą – mówi Mariola Biniek,  koordynator Działu Artystyczno - Plastycznego. Współprowadząca warsztaty Agnieszka Bielska, główny instruktor ds. animacji i imprez nie chce jednak zdradzać szczegółów teatralnego projektu. Niespodzianka wszak być musi! Cały projekt zostanie sfilmowany. – Uczestnicy poznają też cały proces tworzenia takich filmików – mówi Mariola Biniek.  Nie tylko rodzice i dziadkowie młodych aktorów będą mogli obejrzeć na stronie MCK i na FB.

7 lipca rozpoczną się ,,Muzyczne wakacje’’ dla dzieci od 10 lat. Dwugodzinne zajęcia edukacyjno – artystyczne odbędą się w sali teatralno – widowiskowej MCK PGE Gigantów Mocy. Ich uczestnicy będą brać udział w różnego rodzaju grach, zabawach muzycznych, quizach. Poprzez zabawę poznają muzykę z różnych zakątków świata i ciekawe instrumenty. Będą też zajęcia rytmiczne z wykorzystaniem perkusji. – Każdy uczestnik będzie mógł spróbować swoich sił grając na takim instrumencie – mówi prowadzący instruktor ds. animacji i imprez Michał Stempczyński.    

Ale to nie koniec zajęć muzycznych. 21 i 23 lipca od godziny 17.  do 20. w sali koncertowej MCK  będzie Wakacyjny Jam Session dla osób, które już grają. – To świetna okazja do spróbowania swych sił w grze zespołowej na instrumencie a także okazja do integracji środowiska muzycznego w mieście – zachwala pomysł Michał Stempczyński. Do dyspozycji uczestników będą wzmacniacze gitarowo-basowe, instrument klawiszowy, perkusja oraz nagłośnienie wokalu. 

11, 13 i 18 sierpnia będą zaś ,,Wakacje z gitarą’’ czyli indywidualna nauka gry na gitarze dla dzieci i młodzieży od 10 lat. Lekcje są przeznaczone dla rozpoczynających naukę i dla zaawansowanych,  którzy już grają i chcą doskonalić swój warsztat, wspólnie z instruktorem opracować jakiś utwór, nauczyć się grać piosenki. Wakacyjna kariera nie tylko przy ogniskach zapewniona!

Starszy instruktor plastyk Małgorzata Kucharska 13 -15 lipca od godziny 10. do 12. dla dzieci od 12. roku życia proponuje zajęcia plastyczne. Prowadzone przez panią instruktor zajęcia noszą intrygujący tytuł: Miauuu. Każdy  z papieru i drutu będzie mógł zrobić wizerunek kota – swojego ulubieńca.

Główny instruktor ds. animacji i imprez Mariola Biegańska  poprowadzi 27-29 lipca między godziną 10. a 12. ,,Papierowe wakacje’’ czyli warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8- 10 lat. W pierwszej części warsztatów zatytułowanej ,,Kwiaty lata’’ uczestnicy będą tworzyć kwiaty z kolorowego papieru i bibuły. W drugiej części zmieni się materiał – kwiaty zostaną zrobione z kolorowego papieru i brystolu.

Starszy instruktor tańca Anetta Wojtuch poprowadzi 10-12 sierpnia ,,Roztańczone lato’’ – warsztaty dla dzieci od 9 do 14 lat. – To będzie fajna zabawa – mówi pani instruktor. Uczestnicy warsztatów poznają podstawy techniki tańca współczesnego, jazzowego, funcky – jazzu. – Dzieci i młodzież  zapoznają się z krótkimi choreografiami tanecznymi, wezmą udział w zabawach taneczno – rytmicznych.  Anetta Wojtuch zaprasza uczestników zajęć tanecznych bardzo za nimi stęsknionych z powodu pandemii koronawirusa i dzieci, które po prostu chcą się nauczyć tańczyć. Program będzie dostosowany do możliwości uczestników.

Instruktor plastyk Alicja Przydryga 17,18 i 26 sierpnia zaprasza do oddziału MCK w Grocholicach, do Ogrodu sztuk. Tam dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat poprowadzi warsztaty ceramiczne. To już 15. a więc jubileuszowa ich edycja. Uczestnicy poznają cały proces ceramiczny od projektu przez wykonanie, szlifowanie, pierwszy wypał w temperaturze 900 st. C, wyjęcie z pieca. Dlatego warsztaty są podzielone. - W pierwszym tygodniu lepimy, a prace schną. W drugim tygodniu malujemy, szkliwimy; prace ponownie idą do pieca. W tym roku młodzież sama  będzie projektowała i wykonywała  trzy donice ceramiczne w kształcie zwierząt. Każdy ma przecież swojego ulubionego zwierzaka. A jeśli nie ma to właśnie doniczka zainspiruje go do takiej skierowania takiej prośby do  rodziców  – mówi Alicja Przydryga. W Grocholicach są duże możliwości do prowadzenia warsztatów w czasie pandemii. Ogród sztuk to nie przenośnia artystyczna, istnieje naprawdę, przed oddziałem MCK. Jest tam mnóstwo miejsca. I warsztaty zawsze tam się odbywają. W ciągu 15 lat tylko raz padało i warsztaty odbywały się w pracowni ceramicznej. Połowa sierpnia jest bowiem  zarezerwowana na warsztaty ceramiczne. - Pogoda być musi! – wcale nie żartuje pani instruktor.

Wakacyjne warsztaty w MCK mają być takie, jak co roku. Ale Covid 19 jest i nie można go ignorować. – Koronawirusa nie ignorujemy. Dostosowujemy  się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia. Każdy uczestnik dostanie do podpisania deklarację wraz z regulaminem zajęć. Wszyscy będą mieli obowiązek być wyposażeni w maseczki i zachowywać się w sposób bezpieczny zarówno dla uczestników jak i prowadzących. My zapewnimy płyn do dezynfekcji rąk. Jedyna zmiana w stosunku do lat ubiegłych polega na tym, że dzieci do 12. roku życia muszą być przyprowadzane jak i odprowadzane przez osobę dorosłą wpisaną do deklaracji. To dla bezpieczeństwa. Poza tymi zmianami pracujemy tak jak co roku i serdecznie zapraszamy na wakacyjne warsztaty. Miło będzie wyjść z domu nam umilając czas. A my postaramy się umilić czas uczestnikom zajęć – podkreśla Mariola Biniek.

 

A. Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów