MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury, koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Międzypokoleniowa integracja artystyczna

Koncerty i spektakle międzypokoleniowe, organizowane przez Miejskie Centrum Kultury wpisały się już na dobre w krajobraz kulturalny naszego miasta. Są swoistą wizytówką artystyczną, ilustrującą dialog wielopokoleniowy, opierający się na wzajemnej inspiracji oraz wymianie doświadczeń.

 

Inicjatywa międzypokoleniowej integracji artystycznej trwa od 2012 roku wraz z utworzeniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Miejskim Centrum Kultury i uczestnictwem seniorów w zajęciach. Z roku na rok międzypokoleniowa twórczość ewaluowała, by obecnie gościć na deskach sceny teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy zespół liczący sto osób, składający się z Chóru UTW „Pasjonata” oraz uczestników grup muzycznych i teatralnych naszej placówki w różnym przekroju wiekowym. Dyrygentem tej wielkiej społeczności muzycznej jest Elżbieta Wesołowska.


Za nami wiele projektów muzycznych, teatralnych oraz tanecznych. Najbardziej rozpoznawalnymi wydarzeniami, które kilkukrotnie wypełniają pełną widownię naszej placówki są muzyczne spektakle bożonarodzeniowe, szerzej znane jako „Kolędowanie z MCK”. Każde międzypokoleniowe widowisko świąteczne poza wspólnie śpiewanymi kolędami i pastorałkami niesie też pewne przesłanie, które zilustrowane jest w formie teatralnej. Poza świątecznymi koncertami tworzymy też inne międzypokoleniowe wydarzenia tematyczne. Zrealizowaliśmy następujące spektakle muzyczne: „Na ludową nutę”, „Szalone lata 60.70”, „Bajkowa i filmowa podróż muzyczna” oraz „Co nam w duszy gra”. 
Bliska nam jest również idea patriotyczna, stąd udział chóru międzypokoleniowego w wielu inicjatywach o tematyce niepodległościowej. Z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaliśmy spektakl pt. „Rozmowy o wolności". Ten międzypokoleniowy projekt osnuty został wokół rozmów dziadka i wnuczka poruszających tematykę wolności i dróg jakie prowadziły do jej zdobycia. Trzypokoleniowy chór przeniósł widzów do Polski lat dwudziestych, by wspólnie świętować NIEPODLEGŁOŚĆ.


Stworzony w Miejskim Centrum Kultury dialog międzypokoleniowy poprzez język sztuki pozwala więc budować relacje międzyludzkie i przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk. Jest też nauką wzajemnego szacunku względem ludzi w różnym wieku oraz stanowi przesłanie, że każde pokolenie posiada własny koloryt i niezwykłe bogactwo.

 

 

Organizator

Miasto Bełchatów