MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury, koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Wirtualna podróż po wsi Zalipie

Kochani seniorzy, chcemy Was zabrać w niezwykle malownicze miejsce. Mowa o wsi Zalipie, która znajduje się powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno. Dlaczego tam Was zabieramy? Otóż w tym miejscu wszechobecna jest sztuka ludowa, która zachwyca swym bogactwem odwiedzających turystów. Dziś do tej malowanej wsi zabierze Was studentka UTW - Elżbieta Antczak, która pragnie na platformie e-kultura dla seniorów podzielić się z Państwem wrażeniami z pobytu w tak kolorowym i sielskim miejscu.

 

Jeśli chcecie kochani bliżej poznać Panią Elę zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym opowiada o swojej przygodzie z MCK i swych pasjach. Kiedy już poznacie, drodzy Państwo, sympatyczną bohaterkę dzisiejszego reportażu zapraszamy na wirtualną wycieczkę.

Może ta opowieść i zdjęcia zdopingują Was w przyszłości do ciekawej wyprawy. 


"Na pierwszą podróż zapraszam do Zalipia. To wieś w województwie małopolskim, sercem malowana. Tradycje zdobnicze sięgają XIX wieku. Za ozdabianie swoich domów zabrały się artystki ludowe, mieszkanki tej miejscowości. Pokrywają one kolorowymi malowidłami, o motywach kwiatowych nie tylko ściany domów, zabudowań gospodarskich, studnie i psie budy, ale także meble i naczynia. Ozdobiony jest też kościół. Zalipie znane jest również z papierowych wycinanek, haftów i wyrobów ze słomy. Inicjatorką zdobienia domów była pani Felicja Curyłowa, znana malarka, ich sąsiadka. Na zdjęciach zobaczycie jej dom, inne domy i obejścia gospodarskie, kościół i cmentarz. O pani Felicji pięknie opowiadają przewodniczki oprowadzające po jej zagrodzie. Nie trzeba wcześniej rezerwować biletów, chyba, że jesteście większą grupą np. wycieczką autokarową. Po zwiedzeniu Zagrody, koniecznie objedźcie samochodem całą wieś, a tam zobaczycie te cudne domostwa. Co roku od 1948r. dwa dni po Bożym Ciele, organizowany jest konkurs "Malowana Chata". W tym roku wypada to 13 czerwca. Warto się tam wybrać. Ze względu na epidemię koronawirusa najpierw zadzwońcie (numer telefonu znajdziecie w internecie), czy konkurs się odbędzie. Jeśli konkursu nie będzie, to i tak warto tam pojechać. To wycieczka na jeden dzień."

 

Organizator

Miasto Bełchatów