MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury, koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Szlakiem polskich literatów

W związku ze zbliżającym się długim weekendem zapraszamy Państwa do niezwykłej podróży szlakiem polskich literatów. Inspiracji dostarczyła nam studentka UTW - Elżbieta Antczak.

 

"Proponuję przenieść się na lubelszczyznę.  Odbędziemy wirtualną wycieczkę szlakiem polskiej literatury. Na początek udamy się do Woli Okrzejskiej, do rodzinnego domu Henryka Sienkiewicza. Muzeum otwarto w 1966 roku (w 120 rocznicę urodzin). Dworek jest otoczony pięknym parkiem, przypominającym ogrody w Wilanowie. W środku zobaczycie meble i przedmioty związane z pisarzem i wystrój domu.

Następny przystanek to Nałęczów. Poza parkiem uzdrowiskowym znajduje się Muzeum Stefana Żeromskiego, zwane "Chatą". Utworzono je w 1928 roku staraniem żony Oktawii, w letnim domku. Pisarz chętnie przyjeżdżał do Nałęczowa. Tu osadził fabułę Ludzi Bezdomnych. W malutkiej jednej izbie znajdziecie pamiątki po pisarzu z okresu nałęczowskiego, a w parczku na tyłach Chaty jest Mauzoleum jego syna, Adama Żeromskiego.

Wróćmy na mały spacer po parku zdrojowym. Najlepiej przyjechać tu wiosną, kiedy wszystko kwitnie. W centrum uzdrowiska znajduje się barokowo - klasycystyczny Pałac Małachowskich z lat 1771 - 1773, w którym bywał Bolesław Prus (przypomnę, że prawdziwe nazwisko to Aleksander Głowacki). Dom - muzeum pisarza jest w mieście poza parkiem zdrojowym. Nie udało mi się do niego dotrzeć. Trzeba będzie jeszcze wrócić do Nałęczowa.

I ostatnie miejsce związane z twórcą literatury polskiej, to wieś Romanów niedaleko Włodawy. Tu niestety bez samochodu nie dojedziecie, chyba, że zorganizowaną wycieczką z przewodnikiem. Na obrzeżach wioski, wśród pól, łąk i lasu schował się klasycystyczny dworek z 1806 roku, a w nim Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. Zalążkiem muzeum były zbiory rodzinne. Pisarz urodził się w Warszawie, ale dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Romanowie, pod opieką dziadków i dość surowej, jeśli chodzi o metody wychowawcze, prababki Konstancji Nowomiejskiej. Życiorys pisarza jest bardzo ciekawy. Studiował na Wydziale Lekarskim w Wilnie, potem przeniósł się na literaturę. U boku ojca nabierał doświadczenia w pracy gospodarskiej, pracował jako kurator szkolny, grał na pianinie i nawet komponował krótkie utwory. Przede wszystkim zaś był pisarzem. W muzeum znajdziecie pamiątki po nim i zbiór powieści w szafach bibliotecznych.

 

Do wszystkich tych muzeów prezentowanych dziś i w poprzednich spotkaniach nie musicie dokonywać wcześniejszej rezerwacji biletów, jeśli jesteście turystami indywidualnymi. Sprawdźcie tylko na stronie internetowej danej placówki dni i godziny otwarcia (w poniedziałki większość muzeów jest zamknięta)."

 

 

Organizator

Miasto Bełchatów