MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury, koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

STUDIO NAGRAŃ

 


Od października 2015 roku w MCK Bełchatów swoją działalność rozpoczęło studio nagrań. Będzie to miejsce, gdzie uczestnicy cyklicznych zajęć muzycznych, odbywających się w MCK Bełchatów będą mogli dokonać rejestracji audio swoich dokonań artystycznych.

Nowa sala teatralno-widowiskowa, zbudowana od podstaw pod kątem jak najlepszej akustyki, a także wysokiej klasy sprzęt nagrywający, jakim dysponujemy, dają gwarancję nagrań bogatych w szczegóły artykulacyjne i pełnych zarówno emocji jak i pasji muzycznej. Co prawda studio swoją oficjalną działalność rozpoczęło w październiku, to jednak na swoim koncie mamy już pierwszą sesję nagraniową, która miała miejsce podczas letnich warsztatów muzycznych „Session z Jam Session” które to odbyły się w dniach 24-28.08-2015.

Efektów naszej wspólnej pracy, zarówno muzyków jak i realizatorów Możecie posłuchać tutaj. Z pewnością nie była to ostatnia sesja nagrań z klubem Jam Session. Planujemy cyklicznie organizować takie wydarzenia, o czym będziemy informować na naszej stronie internetowej i naszym profilu facebookowym. Jesteśmy również otwarci na współpracę z muzykami czy zespołami muzycznymi z zewnątrz. Zapewniamy bazę socjalną a także miłą atmosferę na każdej sesji.
 

Koordynator: Michał Pierzchała, e-mail: michal.pierzchala@mckbelchatow.pl

Cennik i regulamin studia nagrań do pobrania

 

Śpiewać każdy może
 

Do sali teatralno – widowiskowej przylega niewielkie, dźwiękoszczelne pomieszczenie ze specjalistycznym sprzętem ustawionym aż po sufit. To studio nagrań. Uczestnicy zajęć muzycznych, odbywających się w MCK Bełchatów mogą tam zarejestrować swoje dokonania artystyczne. Nie tylko oni. Z pomocy studia nagrań może skorzystać każdy, kto chce grać czy śpiewać. Umiejętności muzyczne to przecież nie tylko ,,iskra boża’’. To również rzemiosło, które trzeba poznać, żeby grać. Rzemiosła można się nauczyć w MCK, które obok Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia odgrywa dużą rolę w kształceniu muzycznym bełchatowian.

MCK ma po temu warunki. Nowa sala teatralno-widowiskowa, zbudowana od podstaw pod kątem jak najlepszej akustyki, a także sprzęt, dają gwarancję nagrań bogatych w szczegóły artykulacyjne, pełnych zarówno emocji jak i pasji muzycznej. Studio nagrań przy MCK jest przede wszystkim skierowane na działania artystyczne. Uczy, jak obchodzić się z mikrofonem, jak operować głosem. A to duża sztuka.


Nagrać własny głos

Studio nagrań istnieje od 2015 r. Swoją oficjalną działalność rozpoczęło w październiku. Pierwsza sesja nagraniowa miała jednak miejsce podczas letnich warsztatów muzycznych „Session z Jam Session” które odbyły się 24 - 28 sierpnia 2015.

Studio prowadzi Michał Pierzchała, dźwiękowiec z wykształcenia, absolwent Akademii Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku w Warszawie. Skąd pomysł? – Dużo bełchatowian śpiewa, muszą więc mieć możliwość nagrania efektów swej pracy – mówi Michał Pierzchała. To bardzo dobra propozycja dla tych, którzy uczą się gry na instrumentach lub śpiewają. Nic tak nie rozwija muzycznie jak nagrania. Gdy człowiek nagrywa siebie - słyszy, jak to co nagrał brzmi. To najlepsza lekcja. Dopiero po nagraniu młody muzyk wie, jakie efekty przyniosła. Gra po to, żeby nagrywać, bo koncert jest ulotny, choć też niesłychanie ważny jako konfrontacja z publicznością, której reakcje można obserwować.

Za studiem nagrań w dobie mediów społecznościowych przemawia też moda wrzucania nagranych piosenek. Każdy ma swój profil, na który może wrzucić nagraną piosenkę czy cover, aby pochwalić się znajomym. Ludzie wrzucają filmiki ze swoimi wykonaniami. Najlepiej więc nagrać piosenkę w studiu nagrań a wcześniej poćwiczyć w home studio wyposażonym w mikrofon i tanią kartę. – Do nas może przyjść każdy, po wcześniejszym umówieniu się. Dajemy produkt, którym można się pochwalić – mówi Michał Pierzchała.

W czasie obróbki likwidowane są wszystkie zająknięcia, chrząknięcia itp. Samo nagranie to dla dźwiękowca dopiero początek pracy. Gdy po nagraniu piosenki drzwi studia nagrań zamykają się za muzykiem, dźwięk jest obrabiany, czyszczony.

 

Umiejętność pracy z mikrofonem

W studiu nagrań wszystkiego się można nauczyć. Nawet jeśli ktoś ma gorsze warunki głosowe, za pomocą ćwiczeń z mikrofonem da się te mankamenty wyprostować na tyle, że dźwięk będzie emisyjny.

- Umiejętność pracy z mikrofonem bardzo się przydaje nie tylko muzykowi. Wszędzie są mikrofony, więc każdy musi umieć operować swoim głosem – mówi Michał Pierzchała. W każdej firmie robi się przecież prezentacje, każdy publicznie występuje choćby na zebraniach czy naradach swojego działu. Nagrywać i odtwarzać swój głos powinni także dziennikarze. Dobra dykcja jest w tym fachu niezbędna.

 

Realizacja dźwięku

Jak to działa? Punktem centralnym jest komputer i na nim zapisywane jest nagranie. Jest on połączony z kartą muzyczną. Mikrofon zamienia zaś sygnał akustyczny na elektryczny, który przesyłany jest do karty. Karta zamienia sygnał elektryczny na cyfrowy, który jest zapisywany w komputerze.

Do nagrań służą urządzeni pomocnicze, tzw. preampy, do których podłączony jest mikrofon. Studio nagrań w MCK posiada preampy bardzo wysokiej klasy. Do tego – urządzenia peryferyjne, za pomocą których obrabiany jest dźwięk. Każdy dźwięk trzeba w studiu obrobić. Cały tor sygnałowy ma specyficzne brzmienie, do którego człowiek nie jest przyzwyczajony. Za pomocą tych urządzeń brzmienie dopasowywane jest do tego, co ludzie słyszą na co dzień. Czyszczenie nagrań jest ważną gałęzią realizacji dźwięku, ponieważ odbiorcy muszą dobrze słyszeć ścieżkę dźwiękową filmu czy reportażu.

Najbardziej popularny mikrofon dynamiczny trzeba trzymać w odległości 3 centymetrów od ust. Mikrofony pojemnościowe używane w radio mają większą czułość; mogą być oddalone 15-20 centymetrów.

W warunkach studyjnych ważne jest też wygłuszone, dźwiękoszczelne pomieszczenie, w którym mieści się studio nagrań. Dźwiękowcy z MCK dobrze sobie również radzą w warunkach plenerowych.
 

Sterylne warunki w studiu nagrań

Ze studia nagrań korzysta wiele osób należących do grup wokalnych i tanecznych działających w MCK. Są tam kierowani przez instruktorów. Dla nich nagrania wykonywane są bezpłatnie. Zespoły działające w MCK często biorą udział w przeróżnych przeglądach czy konkursach. Organizatorzy zawsze wymagają nadesłania nagrania wykonanego na dobrym poziomie. Skończyły się czasy nagrań na dyktafon czy telefon.

 

Dlaczego działa studio nagrań? – Lubimy to, co robimy. To nasza pasja, która sprawia nam ogromną radość. Chcieliśmy też wzbogacić ofertę Miejskiego Centrum Kultury – mówią Michał Pierzchała i Marcin Węgrzyński. Gdy sami mieli po 16 lat, profesjonalne nagrania były poza ich zasięgiem. Sprzęt, który jest własnością obu instruktorów należy do najlepszych i najdroższych; jest dostępny tylko w studiach w Warszawie. Gdyby nie oni, młodzi, zdolni z Bełchatowa musieliby jechać do stolicy a za nagranie słono zapłacić. W studio działającym przy MCK jakość jest porównywalna a koszty zacznie niższe. – Rozwój technologii sprawił, że młodzież może do nas przyjść i nagrać swoje piosenki – mówi Michał Pierzchała.

Prowadzący studio nagrań planują cyklicznie organizować wydarzenia, o czym poinformują na stronie internetowej i profilu facebookowym. - Jesteśmy również otwarci na współpracę z muzykami czy zespołami muzycznymi z zewnątrz. Zapewniamy bazę socjalną a także miłą atmosferę na każdej sesji - deklarują.
 

Organizator

Miasto Bełchatów