MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury, koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Magnes DIY

W obecnym czasie, kiedy nie możemy swobodnie podróżować, spróbujmy podróżować poprzez sztukę. Często z naszych wypraw przywozimy różne pamiątki, a najpopularniejszymi są magnesy. Jesteście ciekawi jak stworzyć własny mały obrazek z gliny samoutwardzalnej, który możecie przerobić na magnes? Dziś mamy dla Was specjalny tutorial, który przygotowała Mariola Biegańska - Główny Instruktor ds. animacji i imprez w MCK.

Do wykonania magnesu potrzebujemy:
- gliny samoutwardzalnej o dowolnej firmie,
- magnesów,
- kleju termo topliwego lub dwustronnej taśmy,
- bawełnianej szmatki lub tektury ,
- wałka (kuchennego),
- wykałaczek lub patyczków do szaszłyków,
- farb (akwarelowe, plakatowe),
- pędzli.

Dlaczego glina samoutwardzalna? 
Praca w glinie samoutwardzalnej jest bardzo przyjemna i pozwala szybko uzyskać piękne efekty, ponieważ nie musimy jej wypalać. Nadaje się ona do tworzenia niewielkich dekoracji.

Instrukcja krok po kroku:
1. Na papierze tworzymy projekt naszego obrazka i określamy jego wymiary. Możemy dodać także dodatkowe inne elementy np. nazwę miasta. Jeśli chcecie aby obrazek mógł wisieć na waszej lodówce, to pamiętajcie, że nie powinien on być zbyt duży, ani ciężki, natomiast jeśli ma on wisieć na ścianie, ważne jest aby zrobić przed wyschnięciem gliny dziurek, przez które przeprowadzimy żyłkę. Obrazek przeznaczony do powieszenia na ścianie może być trochę większy.
2. Nieduży kawałek gliny samoutwardzalnej zagniatamy w kulę, solidnie spłaszczamy, a następnie rozwałkowujemy wałkiem kuchennym na bawełnianej szmatce lub tekturze na grubość około 0,5 cm.
3. Z rozwałkowanej gliny, za pomocą nożyka wycinamy kwadrat lub prostokąt o wcześniej ustalonej przez nas wielkości.
4. Wykałaczką wydłubujemy - „rysujemy” w glinie kontury i inne zaprojektowane wcześniej elementy.
5. Odkładamy pracę do całkowitego wyschnięcia (na około 24 godziny).
6. Obrazki malujemy zwykłymi farbami: akwarelami, plakatówkami, itp. Wybór jest dowolny, ważne tylko, aby nie używać dużo wody, ponieważ glina może się rozmoczyć.
7. Za pomocą kleju na gorąco lub taśmy dwustronnej przyklejamy na odwrocie obrazków zwykłe magnesy i następnie przypinamy do lodówki. Jeśli zrobiliśmy otwory w obrazku, to przeciągamy żyłkę i zawieszamy obrazek na ścianie.

Życzymy udanych "obrazkowych" podróży!

 

 

Organizator

Miasto Bełchatów