MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury, koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Baranek z masy solnej

Zapraszamy Was na kolejne DIY w ramach naszego pogotowia kulturalnego, a będą to baranki z masy solnej, których wykonanie zaproponowała Instruktor Plastyk MCK - Małgorzata Kucharska. Pani Małgorzata prowadzi młodzieżową grupę plastyczną KRESKA i pracownię MOZAIKI dla dorosłych, a także wykonuje elementy scenografii dla Progressu, teatrów itp. Zajmuje się również organizacją wystaw artystycznych w MCK.

 

Do wykonania naszego baranka  potrzebujemy⤵️
☑️1 szklankę mąki pszennej
☑️ 2/3 szklanki soli miałkowej

 

Instrukcja krok po kroku ⤵️\

 

1. Suche składniki mieszamy w misce po czym dolewamy po trochu wody i wyrabiamy sprężyste ciasto. Ciasto powinno odchodzić od dłoni (zbyt miękkie będzie się rozpływało i nie będzie trzymało formy).
2. Aby zrobić baranka formujemy:
-1 kulę - tułów - np. o 4 cm średnicy
-1 kulę - głowa - 2 cm średnicy
-2 kule - nogi baranka - po 1 cm
-2 kule - rogi - po 1 cm
-2 kule - uszy - po 0,5 cm
3. Kule na tułów i głowę spłaszczamy, głowę dodatkowo formujemy w lekki trójkąt, a nogi formujemy w palcach na walce, a rogi na stożki.
4. Nogi od tyłu doklejamy do tułowia, a głowę na część tułowia z przodu. Rogi możemy dodatkowo skręcić spiralnie i dokleić do głowy. Pamiętajcie, aby pomoczyć miejsce sklejania elementów baranka!
5. Tułów możecie dodatkowo ozdobić małymi kuleczkami lub wyciśniętą przez praskę do czosnku masą solną.
6. Gotowy baranek musi dobrze wyschnąć, więc przeznaczcie na to kilka dni. Gdy już wyschnie pomalujcie go np. akwarelką na dowolny kolor i ewentualnie zabezpieczcie lakierem akrylowym.

 

Życzymy miłej zabawy i stada baranków… meee 

 

Organizator

Miasto Bełchatów